Airlines Aireportuko Abiazio Nazioarteko Azken Albisteak Azken Bidaia Albisteak Negozio Bidaiak Gobernuko berriak Osasun albisteak Berriak Pertsonak berreraikitzen Arduraduna Turismo Garraioa Bidaia Wire Albisteak Joerak USA Azken Albisteak

COVID-19 Delta-ren erantzun ofizialak aireko bidaien berreskurapena kaltetzen du

COVID-19 Delta-ren erantzun ofizialak aireko bidaien berreskurapena kaltetzen du
COVID-19 Delta-ren erantzun ofizialak aireko bidaien berreskurapena kaltetzen du
k idatzia Harry Johnson

Abuztuko emaitzek Delta aldaerarekiko kezkek etxeko bidaietan duten eragina islatzen dute, nahiz eta nazioarteko bidaiek barraskiloaren erritmoan jarraitu zuten, gobernuek bidaiatzeko askatasuna berreskuratu arte gertatu ezin daitekeen berreskurapen baterantz.

Print Friendly, PDF eta posta elektronikoa
  • 2021eko abuztuan hegazkinen joan-etorrien eskaera% 56.0 jaitsi zen 2019ko abuztuaren aldean. 
  • Hori etxeko merkatuek bultzatu zuten erabat,% 32.2 jaitsi baitziren 2019ko abuztuaren aldean, okerrera handia 2021eko uztailetik.
  • Nazioarteko bidaiarien eskaera abuztuan% 68.8 zen 2019ko abuztuaren azpitik, eta hori hobekuntza izan zen uztailean erregistratutako% 73.1eko beherakadarekin alderatuta. 

The Nazioarteko Aire Garraioaren Elkartea (IATA) iragarri zuen abuztuan uztailekoarekin alderatuta abiadura berreskuratzea gutxitu egin zela, gobernuak COVID-19 Delta aldaeraren inguruko kezkei erantzuteko barne bidaien eskaera sakonki moztu baitzuen. 

Willie Walsh, IATAzuzendari nagusia

2021-2020 hileko emaitzen arteko konparazioak COVID-19ren aparteko eraginaren ondorioz desitxuratzen baitira, kontrakorik adierazi ezean konparazio guztiak 2019ko uztailekoak dira, eskaera normalaren ereduari jarraituz.

  • 2021eko abuztuan hegazkin bidaiatzeko eskaria (bidaiarien kilometroetan edo RPK-tan neurtuta)% 56.0 jaitsi da 2019ko abuztuarekin alderatuta. Horrek uztaila moteldu du, eskaria 53.0ko uztaileko mailen azpitik% 2019 zenean.  
  • Hori etxeko merkatuek bultzatu zuten erabat,% 32.2 jaitsi baitziren 2019ko abuztuarekin alderatuta, okerrera handia izan baitzuen 2021eko uztailetik, trafikoa% 16.1 jaitsi zen duela bi urte baino. Eraginik larriena Txinan izan zen, India eta Errusia izan ziren hilabetez hilabeteko hobekuntza erakutsi zuten merkatu handi bakarrak 2021eko uztailaren aldean. 
  • Nazioarteko bidaiarien eskaera abuztuan% 68.8 zen 2019ko abuztuaren azpitik, eta hori hobekuntza izan zen uztailean erregistratutako% 73.1eko beherakadarekin alderatuta. Eskualde guztiek hobekuntza erakutsi zuten, hau da, eskualde batzuetan txertatze tasa gero eta handiagoak izateagatik eta nazioarteko bidaia murrizketa hain zorrotzengatik.

"Abuztuko emaitzek Delta aldaerarekiko kezkek etxeko bidaietan duten eragina islatzen dute, nahiz eta nazioarteko bidaiek barraskiloaren erritmoan jarraitu zuten, gobernuek bidaiatzeko askatasuna berreskuratu arte gertatu ezin daitekeen berreskurapen baterantz. Ildo horretatik, erabat txertatutako bidaiariei bidaia murrizketak azaroaren hasieratik kentzeko AEBek egin berri duten iragarkia oso berri ona da eta ziurtasuna ekarriko du funtsezko merkatu batera. Baina erronkak jarraitzen dute, iraileko erreserbek nazioarteko susperraldian okerrera egin dutela adierazten dute. Albiste txarrak dira laugarren hiruhilekoan tradizionalki motelagoak direla ", esan du Willie Walsh, IATAzuzendari nagusia. 

2021eko abuztua (% chg vs 2019ko hilabete bera)Munduko kuota1RPKASKPLF (% -pt)2PLF (maila)3
Guztizko merkatua 100.0%-56.0%-46.2%-15.6%70.0%
Afrika1.9%-58.0%-50.4%-11.5%64.0%
Asia Pacific38.6%-78.3%-66.5%-29.6%54.5%
Europan23.7%-48.7%-38.7%-14.4%74.6%
Latinoamerikan5.7%-42.0%-37.7%-5.8%77.4%
Ekialde Ertainean7.4%-68.0%-53.1%-26.0%56.0%
Ipar Amerika22.7%-30.3%-22.7%-8.6%78.6%
Print Friendly, PDF eta posta elektronikoa

Egileari buruz

Harry Johnson

Harry Johnson izan da lanen editorea eTurboNews ia 20 urtez. Honolulun (Hawaii) bizi da eta jatorriz europarra da. Gustatzen zaio albisteak idaztea eta estaltzea.

Iruzkin bat idatzi

1 Iruzkina